ladybug-2026282_960_720

Teresa Torańska „Dalej”

Mistrzyni słowa, mistrzyni rozmów – Teresa Torańska jak nikt inny umiała skłonić swoich rozmówców do zwierzeń i odpowiedzi na -często niewygodne- pytania. Z jednej strony umiała obiektywnie wytłumaczyć motywy ich postępowania i z pokorą przyjmowała ich zdanie i opinie. Szanowała swoich rozmówców. Zawsze jednak stawała po stronie dobra i prawdy i nie bała się pytać, dociekać i krytykować, nawet najbardziej zasłużonych i utytułowanych rozmówców.

W obszernym zbiorze pod tytułem „Dalej” znaleźć można 18 rozmów, które autorka przeprowadziła dla „Gazety Wyborczej”  – wywiadów ale i zapisów burzliwych dyskusji w większym gronie. Ich tematyka jest zróżnicowana, ale łączy je jedno – mówią o ważnych sprawach. Nie jest to jednak książka historyczna, pomimo, że od pierwszych rozmów upłynęło 14 lat. Rozważania wokół uniwersalnych wartości nie tracą na aktualności. W sferze publicznej wciąż prowadzone są rozmowy na te tematy.

Tytuły poszczególnych rozmów układają się w swoisty kodeks postępowania dobrego i wykształconego człowieka, w którym ważne miejsce zajmują odpowiedzialność, służba, szlachetność, praca, godność, uczciwość, pamięć, upór, konsekwencja, inicjatywa, solidarność i odwaga. Te słowa tracą swoją moc, gdy wykrzykiwane są zbyt często przez ludzi, których nie szanujemy. Warto pochylić się nad nimi i wspólnie z mądrymi i cenionymi osobistościami jeszcze raz zastanowić się co tak na prawdę znaczą i jak pielęgnować je w dzisiejszych czasach.

Dobór rozmówców jest na pierwszy rzut oka zaskakujący – obok profesora Andrzeja Zolla pojawia się w nich Hanna Gucwińska, obok Jana Nowaka Jeziorańskiego – Ewa Balcerowicz. Rozmowy te układają się jednak w spójny obraz – kilka wycinków rzeczywistości zestawionych ze sobą pokazuje Polskę i jej problemy w sposób niezwykle ciekawy i odkrywczy.

Te kilkanaście rozmów to lekcje historii, lekcje postępowania i lekcje dobrego życia. Skłaniają do zastanowienia się nad swoimi codziennymi dylematami, otwierają oczy na rzeczy ważne i pomagają zrozumieć otaczający świat.

Poza wywiadami zbiór zawiera „Sądy nad” czyli zapisy debat na aktualne tematy, które choć przeprowadzone w przeszłości, pozostają aktualne. A kwestie takie jak ksenofobia czy konsumpcjonizm stały się jeszcze ważniejsze, zajmują więcej miejsca w naszych rozmowach i w naszym życiu. Wciąż dzielą Polaków. Wciąż warto o nich mówić.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *