hand-1599946_960_720

Pokolenie ikea

Utwór Piotra C może poszczycić się nie słabnącą sławą, książka jest niezwykle popularna jako całość, ale również niezwykle często wykorzystuje się jej pewne fragmenty, czy cytaty, trudno się dziwić, iż cieszy się ona tak dużym powodzeniem, dzieje się tak głównie z racji jej tematyki, porusza sprawy, o których wszyscy chętnie czytają. 

Czy Pokolenie ikea – to książka psychologiczna ? 

Decydując się na lekturę Pokolenie Ikea, przy uprzednim  zapoznaniem się z tematyką utworu i także sugerując się opinią czytelników spodziewamy raczej się książki stricte psychologicznej. Ku mojemu zdziwieniu  nie jest to książka psychologiczna jako taka. Jednak z każdą kolejną stroną utwierdziłam się w przekonaniu, że pierwsza myśl dotycząca książki nie była wcale do końca błędna. Bowiem dużą część utworu to po prostu opisy relacji międzyludzkich. Jedno jest pewne w tym przypadku : Pokolenie Ikea zdecydowanie pobudza do refleksji. 

Pokolenie Ikea burzy autorytety. Jak społeczeństwo etykietuje oraz ocenia ludzi (udowodniono, iż osobom atrakcyjnym, bądź też innym posiadającym cenione według nas cechy, chętniej przepisujemy kolejne pozytywne cechy a więc np. cechy charakteru). Zauważmy – prawnik- wzór wszelkich cnót. Jako specjalista jest : inteligentny, błyskotliwy, bystry.  Z kolei już stosunkach damsko-męskich- powściągliwy, nieco wycofany. Druga żona- korporacja- wkrada się bowiem do jego codzienności a także wyciąga go z życia przynajmniej dziesięć godzin na dobę. Mimo wszelakich staranności przy wykonywaniu obowiązków, minimum raz w miesiącu dostaje od Korporacji w twarz, ot tak po prostu  (kobiety takie są, że przynajmniej raz w miesiącu muszą tupnąć nogą). Prawnik jest z kolei człowiekiem wykształconym, prawym, można by powiedzieć, iż swego rodzaju autorytetem. Dlaczego więc w świecie Pokolenia Ikea pewna grupa prawników postrzegana jest całkiem inaczej? Każdy z nich bowiem popełnia czyny moralnie potępiane przez społeczeństwo w szczególności takie jak :(zdrada, seks z  przypadkowymi, nowopoznanymi osobami. Kierują nimi tylko pobudki hedonistyczne). Wydają się być oni ludźmi bez uczuć, wręcz egoistami. Żyją w świecie manipulacji oraz obłudy. Można stwierdzić, iż świat Pokolenia Ikea nie zna słowa „przyjaźń”. Druga żona- korporacja- oraz awans będą powodem rozpadu „przyjaźni na całe życie”. Bohaterowie prowadzą życie, które można określić mianem „od weekendu do weekendu”. Z jednej strony bowiem żyją w ciągłym biegu, a z drugiej natomiast strony wciąż na coś czekają. Więc oczekiwanie na coś upragnionego zabiera im czas , określany po prostu „tu i teraz”.

 

Czy ta książka jest negatywnie odbierana przez społeczeństwo ?

     Bez wątpienia można stwierdzić, że książka wywołuje skrajne emocje, jest to swego rodzaju prowokacja. Albo się ją pokochało, albo wręcz znienawidziło. Przypuszczam, iż niewiele osób po przeczytaniu Pokolenia Ikea pozostaje zwyczajnie obojętnych na książkę, a z kolei neutralna opinia na temat utworu jest czymś wręcz niespotykanym. Utwór naszpikowany jest do groma wulgaryzmami. Okoliczności łagodzące, gdyż: użycie wulgaryzmów jest zamierzonym, celowym zabiegiem autora. Posługiwanie się plugawym językiem poprzez grupę prawników ma na celu świadomą walkę z autorytetami. Kolejnym elementem utworu będącym potencjalnie zniechęcającym do niego czytelnika może być dosyć  przedmiotowe traktowanie kobiet. Sam  fakt, iż ktoś traktuję cię niemal jak maszynę do sprawiania przyjemności nie nastraja nadto pozytywnie. Tak czy owak kobiety łatwych obyczajów były, są oraz będą. I dopóki dają się one tak traktować, dotąd też tak traktowane będą. Nie należy jednak tego odbierać zbyt  osobiście. Co więcej  fabuła pozostawia wiele do życzenia. Nie poleca się generalnie tej książki osobom oczekującym „czegoś więcej” a więc niebanalnej fabuły, czy zaskakujących zwrotów akcji, zawiłych zagadek oraz łamigłówek. Z drugiej strony, jednak z czystym sumieniem Pokolenie Ikea można polecić osobom poszukującym lekkiej, oraz przyjemnej zabawnej lektury, która niekiedy skłania do refleksji, czy wzbudza w nas emocje. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *